lat. Althaea officinalis
O BILJCI
Bijeli sljez još možemo pronaći pod imenima pitomi sljez, ljekoviti sljez, sljezovina, altea i bili sliz.
Trajnica je koja raste uglavnom u nizinama. Voli duboka i vlažna tla. Poznata je njegova medicina još od antičkog doba. Veliki je saveznik dišnog, probavnog i urinarnog sustava. Njegov latinski naziv Althaea, dolazi od grčke riječi althein i znači liječiti. U starom je vijeku korijen bijelog sljez bio vrlo cijenjen. Čaj od korijen bijelog sljeza povoljno djeluje na kašalj, bronhitis i plućni katar. Također djeluje kod katara u mokraćnom mjehuru, bolnog mokrenja ili teškog zadržavanja mokraće. Koristi i u liječenju bolesti cijelog probavnog trakta, a posebno upale debelog crijeva.
PRIPREMA
Za jednu litru čaja – dvije jušne žlice čaja stavimo u litru hladne vode, ostavimo da zakipi, pustimo da čarolija djeluje 30 minuta, procijedimo i popijemo.
Za pola litre čaja – jednu jušnu žlicu čaja stavimo u pola litre hladne vode, ostavimo da zakipi, pustimo da čarolija djeluje 30 minuta, procijedimo i popijemo.
Za 2 decilitra čaja – jednu čajnu žličicu čaja stavimo u 2 decilitra hladne vode, ostavimo da zakipi, pustimo da čarolija djeluje 30 minuta, procijedimo i popijemo.
Nakon 6 mjeseci konzumiranja čaja potrebno je napraviti pauzu od najmanje 6 tjedana.