Cinnamomum camphora ct.1,8 cineol
10mL
Madagaskarski kamforovac (Cinnamomum camphora), odnosno kamforovac kemotip 1,8 cineol.
Terapeutsko djelovanje: antiseptičko, antifungalno, antivirusno, antiinfektivno, antiinflamantorno, neurotoničko, ekspektoransno.
Ravintsaru odlikuje izrazito antivirusno djelovanje, jedno je od najpotentnijih antivirusnih eteričnih ulja, pa se uspješno koristi kod prehlada, gripa, hpv i herpes infekcija, herpes zostera, virusnih infekcija dišnog sustava, virusnih infekcija probavnog sustava i virusnih bradavica.
Izvrsno djeluje na dišni, živčani i imunološki sustav. Pogodno djeluje na nesanicu, depresiju, slabost živaca i mišićni umor. Esencijalno ulje ravintsare je blaže od esencijalog ulja lavande i koža ga izvrsno podnosi. Zbog njegove blagosti prema koži smiju ga koristiti i djeca.
Ravensara ublažava simptome kašlja, pomaže kod zaštopanih noseva i podiže imunitet, pa je više nego odličan izbor kod školske djece u vrijeme vladavine gripe i viroze.
Ona se nalazi i u svakoj ženskoj kućnoj apoteci i zajedno s kantarionovim uljem i eteričnim uljem čajevca izvrsna je pomoć i podrška za bezbroj ženskih tegoba. Od ovog trojca izrađuju se i prirodne vaginalete.
Inhalacija se najčešće koristi kod dišnih infekcija. Inhalirati se možete staromodno, nad posudom s vrućom vodom, te uz pomoć difuzera i inhalatora. U difuzer nakapajte eterično ulje (količina ovisi o vrsti difuzera). Približite se otvoru difuzera na 15-20 cm, te udišite maglicu oko 3 minute, 3-4 puta dnevno. Ukoliko imate inhalator, na 10 ml fiziološke otopine stavite 1-2 kapi eteričnog ulja, te se inhalirajte 1-2 minute 3-4 x dnevno.
Ukoliko inhalacije radite s posudom s vrućom vodom, u cca 500-800 mL vruće vodite stavite 1-2 kapi eteričnog ulja ravensare, inhalirajte se 1 minutu, zatim dodajte još jednu kap te se nastavite inhalirati još jednu minutu. Tako ponavljate do 5 kapi, ukupno 3-4 x dnevno. Kod infekcija dišnih puteva korisno je na stopala, leđa i prsa utrljavati 10-40% mješavinu eteričnog ulja ravensare u nekom brzopijuajućem ulju (makadamija, lješnjak, marelica).
Ravintsara je skraćenica madagaskarskih riječi- ravina (list) i tsara (dobro)- što znači drvo s dobrim listovima. Na Madagaskaru njezin list, koru i plod upotrebljavaju za liječenje različitih bolesti u konvencionalnoj medicini, a mještani joj pripisuju i svojstva skidanja uroka. Njezina crvenkasta kora koristi se kao miris za rum, a prodaje se i kao začin.
Arhetip ravintsare je božanska majka. Ona iscijeljuje duboke rane, povrede i izdaju. Potiče na oprost i prihvaćanje. Daje duhovnu snagu, ljubav, mir, zadovoljstvo, odlučnost i milost.
(Izvor- Arhetipovi esencijalnih ulja, Zrinka Jezdić)
KONTRAINDIKACIJE:
Ulje je sigurno za upotrebu i jedno od rijetkih ulja koje se može nanijeti direktno na kožu. Ne preporuča se u prva tri mjeseca trudnoće.