lat. Artemisia annua
O BILJCI
Slatki pelin, Baktunar, Bejturan- sve su to nazivi za biljku koja se na našim prostorima u ne tako davnoj prošlosti koristila kao miris , lijek i začin.
To je jednogodišnja zeljasta biljka koja potiče iz sjeverne Azije ali je postala popularna širom svijeta.Ima lišće koje izgledom podsjeća na paprat dok miris biljke podsjeća na kamfor. Srodna je gorkom pelinu i pripada porodici glavočika. Ipak, ove dvije biljke ne treba miješati jer imaju različito djelovanje i koriste se u različite svrhe. Od davnina su poznate ljekovite vrijednosti ove biljke.
U Starom Egiptu je bila lijek protiv parazita i lijek za kožne bolesti.
U Kini se 186. godine prije Krista koristi u 52 načina liječenja bolesti. Kasnije u Srednjem Vijeku (1568. godine) se spominje kao fungicid kojega poznaju stoljećima u liječenju malarije.
Slatki pelin je bio i narodni, blagdanski miris koji se stavljao pod pazuhe nedeljom i svetkovinama kao miris.
Jačanjem moderne medicine, slatki pelin odlazi u zaborav kao i mnoge druge ljekovite biljke. Slatki pelin i njegova ljekovita svojstva ponovo u primjenu i to u još većoj mjeri vraćaju kineski naučnici na čelu sa Tu Juju, prvom Kineskinjom koja je dobila Nobelovu nagradu za medicinu .Tu Juju i članovi njenog tima prije skoro pedeset godina u Kini su otkrili, a potom i testirali lijek protiv malarije na sebi.
Tu, koja dijeli nagradu sa još dvojicom znanstvenika, pripalo je to svjetsko priznanje za otkrivanje artemisinina , lijeka protiv malarije koji se zasniva na starokineskoj biljnoj medicini, a koji je značajno smanjio stopu smrtnosti oboljelih od malarije.
Artemisinin se koristi kao :
antivirusno, antibakterijsko, antikancerogeno, antiparazitsko, antigljivično i antiinflamatorno sredstvo. Artemisinin je jedini priznati lijek koji može u potpunosti izliječiti malariju.
Osim atremisinina, slatki pelin u sebi sadrži još dosta ljekovitih tvari koje u sinergiji čine ogromne koristi za naše zdravlje. Izdvojiti ćemo navažnije : kvercetin , luteolin , kamfor, beta-sitosterol , karvakol.
Pomaže za prevenciju i u terapiji kod bakterijskih, virusnih i gljivičnih oboljenja te kod degenerativnih promjena.
Također uništava širok spektar parazita koji žive u organizmu. Ima sposobnost jačanja imuniteta. Aktivna tvar Artemisn ima citotoksično djelovanje. Koristi se u lječenju tumora, kožnih bolesti te infekcija dišnih i mokraćnih puteva.
Ima protugljivična i antibakterijska svojstva. Koristi se kod unutarnjih krvarenja, diareje, malarije, lupusa, groznice, astme, bronhitisa, virusnih oboljenja dišnih puteva, kandidijaze te parazitskih bolesti.
NAČIN PRIPREME I PRIMJENA
ZA PREVENCIJU
Jednu čajnu žličicu čaja preliti s 2 decilitra kipuće vode, pustiti poklopljeno 30
minuta, procijediti te popiti.
Jedna šalica dnevno pije se 8 dana pa se radi 3 dana pauze.
ZA TERAPIJU
Jednu čajnu žličicu čaja preliti s 2 decilitra kipuće vode, pustiti poklopljeno 30
minuta, procijediti te popiti.
3 šalice dnevno piju se 8 dana pa se radi 3 dana pauze.