lat. Epilobium parvi florum
O BILJCI
Vrbovicu još možemo pronaći pod imenima vrbolika, vrbovac, sitnocvijetna i svilovina.
Postoji više od desetak vrsta vrbovice. Vrlo je rasprostranjena biljka koja cvate od srpnja do rujna, a voli svježa hranjiva tla bogata dušikom. Raste u malim cvjetovima čije boje mogu biti od bijele pa sve do crvene. Njezinu ljekovitost otkrila je 1970. godine Austrijanka Maria Treben. Ona je nadasve izvrsna medicina za prostatu i tegobe s njom, a i za bolesti bubrega, mjehura i kod hormonskog disbalansa. Koristi u slučajevima krvarenja iz debelog crijeva, upale i bolova bubrega, a pomaže i kod krvi u urinu. Služi za liječenje prostate kod muškaraca i ublažavanje bolnih menstruacija kod žena. Vrbovicu najviše kombiniramo sa listom i korijenom koprive.
PRIPREMA
Za 1 litru čaja – dvije jušne žlice čaja preliti litrom kipuće vode. Pustiti poklopljeno 30 minuta, procijediti te popiti.
Za pola litre čaja – jednu jušnu žlicu čaja preliti s pola litre kipuće vode, pustiti poklopljeno 30 minuta, procijediti te popiti.
Za 2 decilitra čaja – jednu čajnu žličicu čaja preliti s 2 decilitra kipuće vode, pustiti poklopljeno 30 minuta, procijediti te popiti.
Nakon 6 mjeseci konzumiranja čaja potrebno je napraviti pauzu od najmanje 6 tjedana.